czwartek, 8 kwietnia 2010

Grosz do grosza i będzie kokosza czyli 1-wsze miejsce w rankingu projektów.

V Rada Kół Naukowych PŁ okazała się dla nas bardzo szczęśliwa. Zdobyliśmy 1-wsze miejsce. Gratulacje dla wszystkich a w szczególności dla Aleksandry oraz Pani kadrowej ;) która ulokowała Ole na właściwym stanowisku :).

Powrót do przeszłości cz.2

W piątek 15.01 pojechaliśmy do Ozorkowa na oględziny balotów słomianych. Chcieliśmy je wykorzystać w modelowym panelu na Festiwal Sztuki Nauki i Techniki

Próbki poddane były dokładnym pomiarom w 3 płaszczyznach. Mierzono również wagę próbek.



Ekipa naukowców po zdjęciu fartuchów ochronnych.



Na podstawie zdobytych danych można wyciągnąć następujące wnioski. Gęstość balotów waha się na poziomie ~50kg/m3 co jest miernym wynikiem i śmiało można powiedzieć, że słoma którą badaliśmy nie nadaje się na cele budowlane.
Niestety jest to klasyczna sytuacja w naszym kraju i nikt się tym nie przejmuje. Zwykle używa się właśnie takich kostek do budowy. Prawidłowa kostka powinna mieć ciężar dwukrotnie większy: od 100-130 kg/m3.

Powrót do przeszłości cz.1


W poniedziałek 14 Grudnia 2009  zaraz po zakończeniu spotkania założycielskiego odbyliśmy ekscytującą nocną podróż do Klęku. Wraz z doktorem Heimem oraz kamerą termowizyjną korzystając z pięknej mroźnej pogody wyruszyliśmy w teren. Celem naszej podróży było zbadanie szczelności termicznej ścian domku jednorodzinnego zbudowanego z bloczków gliniano-słomianych.


Wewnątrz budynku

 Zdjęcie wykonane latem

 Zdjęcie wykonane zimą (14.12.2009)

Udało nam się przetestować kamerę. W domu stwierdzono nieszczelność okien (słaba jakość wykonania). Bloczki okazały się dobrym materiałem (niemal jednostajna temperatura ścian). Nie znaleźliśmy również mostków cieplnych.

Prócz miłych wspomnień z tamtego wyjazdu zachował się również film - o dwóch takich, co z łabędziami są po imieniu.

http://vimeo.com/8223861